Hasan Bayram: Hava yolları acentelerimize ekstra bagaj hakkı tanısın. (24.04.2018)
Hasan-Bayram-Hava-yollari-acentelerimize-ekstra-bagaj-hakki-tanisin
TUSAD Başkanı Hasan Bayram, hava yolu şirketlerine yurt dışına tanıtıma giden, elinde fuar vizesi veya Bakanlık davetiyesi olan acentelerin broşür ve katologlarına özel ekstra bagaj hakkı tanınması çağrısında bulundu.

Riyad Uluslararası Turizm Fuarı’na Kültür ve Turizm Bakanlığı desteği ile katılan İstanbul Turizm Seyahat Acentaları ve İşadamları Derneği (TUSAD), Riyad Büyükelçilik koordinasyonunda yaklaşık 50 seyahat acentasıyla TURKEY HOME standında Türkiye tanıtımına katkıda bulundu. Acentaların yıllardır kendi imkanlarıyla yurt dışı fuar ve workshoplara katıldığını belirten TUSAD Başkanı Hasan Bayram, “Her ne kadar devlet kurumları son yıllarda yurt dışı tanıtımlarında acentalarımıza destek oluyorlarsa da halen fuar için giden kataloglarımız için havayollarından fazla kilo problemine takılıp binlerce lira şeklinde fahiş ücretler talep ediliyor. “ dedi.

“30 kiloya 15 – 20 kilo ekstra hak verilebilir”

Hava yolu şirketlerinin yurt dışına tanıtım yapan acentelere özel ekstra bagaj hakkı tanınması gerektiğine vurgu yapan Bayram şöyle devam etti: “Riyad’a ortalama gidiş geliş ücreti 2000 TL. Bakıyorsunuz hava yolu şirketi 60 kg kataloğa 4500 TL ücret istiyor. 100 kiloluk adam ile 30 kiloluk bagaj hakkı olan bir kişinin bilet bedeli gidiş dönüş ortalama 2 bin TL iken 60 kilo fazla bagaj hakkına istenen rakam 4500 TL. Burada tezat bir durum var. Biz istiyoruz ki, hava yolu şirketleri yurt dışına tanıtım yapmaya giden, elinde fuar vizesi veya Bakanlık davetiyesi olan acentelerin broşür ve katologlarına özel ekstra bagaj hakkı tanınsın. 30 kiloya 15 – 20 kilo ekstra hak verilmelidir.”

Kaynak : hotelrestaurantmagazine.com