TUSAD Başkanı Hasan Bayram: UBER UKOME'yi fena kandırdı... (02.06.2018)
UKOME'nin aldığı kararın turizm sektöründe ciddi sıkıntılar yaşatacağını belirten Hasan Bayram, havalimanlarında karşılama ve transfer işlemlerinde ciddi kargaşa yaşanacağını öne sürdü.
TUSAD-Baskani-Hasan-Bayram-UBER-UKOMEyi-fena-kandirdi
UKOME kararlarına bir tepki de İstanbul Turizm Seyahat Acentaları Derneği Başkanı Hasan Bayram'dan geldi. UBER'in "Belediye Güzergah Belgesi" ile çalıştığını vurgulayarak bilinçli bir şekilde karmaşa yarattığını, UKOME'nin de bu oyuna geldiğini ileri süren Hasan Bayram, "UKOME farkında olmadan turizm seyahat acentalarının işini çıkmaza sokacak kararlar aldı" dedi.

Alınan kararlar ile turizm sektörünün ciddi sıkıntılar yaşayacağını belirten Hasan Bayram,özellikle havalimanlarında karşılama ve transfer işlemlerinde ciddi kargaşa yaşanacağını öne sürdü.

Bu tür yanlış kararlar almasının önüne UKOME'de turizm sektörünün temsil edilmesiyle geçileceğini savunan Hasan Bayram, söz konusu kararın ivedilikle düzeltilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

TUSAD Başkanı Hasan Bayram'ın konuyla ilgili açıklamasının tam metni şöyle:

UBER FENA KANDIRDI...

Uzun zamandan beri UBER Korsan taşımacılığına karşı olduğumuzu, turizmde taşımacılık fiyatlarının ve kalitesinin düşmesine sebep olduğunu defalarca söyledik. Bu konu hakkında Cumhurbaşkanımıza ve diğer yetkili kurumlara raporlarımızı defalarca sunduk.

UBER’in taksiciler ile sorunu bizi bağlamıyor. UBER'e karşı olduğumuz gibi taksicilerin de araç kaliteleri ile turizme zarar verdiğine inanıyoruz.

Dün olduğu gibi bugünde bu iki kurumun rekabeti yine turizm seyahat acentalarına zarar veriyor.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın UBER hakkında D2 belgesi için almış olduğu kararı doğru buluyoruz. Bu karara desteklerimizi sunmuşken, UBER’in ‘’ BİZ D2 İLE TAŞIMA YAPMIYORUZ, BELEDİYE YOL BELGESİ İLE TAŞIMA YAPIYORUZ’’ açıklaması ile gündem biranda değişti ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinayon Merkezi (UKOME) farkında olmadan turizm seyahat acentalarının işini çıkmaza sokacak kararlar aldı. Alınan kararlar ile turizm sektörü ciddi sıkıntılar yaşayacaktır. Özellikle havalimanlarında karşılama ve transfer işlemlerinde kargaşa ciddi boyutlara ulaşacaktır.

Burada UBER yanına taraf toplamaya çalışıyor! Turizmciler hiçbir zaman yasadışı taşımacılığın yanında olmayacaktır. Taşımacılıkla ilgili her UKOME Toplantısı sonucu turizm sektörü sıkıntıya girmektedir. Öncelikle UKOME Kurulunda turizmcilerin temsil edilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Turizm Seyahat Acentaları olarak araçlarımız sadece turist taşımaktadırlar. Turizm için Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan ve TÜRSAB’tan yetki belgelerimiz var. Sektörümüzü ciddi sıkıntılara sokacak alınmış UKOME kararları istişare edilmeden alınmış olduğu aşikardır. UKOME, D2 için alınan karar mantığı ile düşünüp turizm sektörü temsilcilerini karşısına almış, UBER’in yanına oturtmuştur.

Tarafımızdan kabul edilebilir olmayan söz konusu UKOME Kararlarında turizm ve seyahat acentalarımızı çıkmaza sokan maddelerinin ivedilikle değişmesi gerekmektedir.

Saygılamızla
Hasan Bayram
TUSAD Başkanı – İstanbul Turizm Seyahat Acentaları Derneği

Kaynak: turizmajansi.com